شایعات درباره فیلتر شدن اینستاگرام

پس از  فیلترینگ تلگرام در ایران، میزان زیادی از کاربران این شبکه در کشور، به سوی برنامه های واتساپ و اینستاگرام روی آوردند. در این مدت به گفته جاویدنیا دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه حجم ترافیک مصرفی از سوی کاربران اینستاگرام، از میزان محدودیت تعریف شده بیشتر بوده و روند رو به رشد داشته است. البته صحبت های مربوط به فیلترینگ اینستاگرام از اوایل سال 97 همزمان با فیلترینگ تلگرام از سوی برخی مسئولان مطرح بود. علی رغم صحبت های جاویدنیا در این زمینه، صحبت های وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات، مبنی بر نتایج فیلترینگ اینستاگرام برای حفظ فرهنگ خانواده، ایجاد ظرفیت برای توانمندی های داخلی و کاهش میزان جرائم، نشان میدهد فیلترینگ اینستاگرام بیشتر از آنچه که به خاطر بالا بودن میزان ترافیک مصرفی کاربران این شبکه باشد، دلایل دیگری مثل انگیزه های سیاسی و دغدغه های فرهنگی برخی مسئولین دارد.

[tm_spacer size=”xs:10;lg:10″]
[tm_spacer size=”xs:10;lg:30″][tm_image align=”center” image=”5463″]
[tm_spacer size=”xs:10;lg:30″]

البته صحبت های متناقض مسئولین مربوطه نشان از عدم توافق برخی در بین آنها برای اجرای این حکم است. از این رو وزیر ارتباطات در مصاحبه های خود از مسئولین مربوطه خواست صحبت های خود را به صورت شفاف بیان کنند و جبهه موافق و مخالف فیلترینگ شکل ندهند.

[tm_spacer size=”xs:10;lg:15″][tm_blockquote text=”جاویدنیا : حکم جدیدی برای فیلترینگ از سوی دستگاههای ذیربط داده نشده است، طبق قانون قبلی اگر اینستاگرام سرورهایش را به داخل کشور نیاورد می توانیم آنرا فیلترکنیم .”]
[tm_spacer size=”xs:10;lg:30″]

بسیاری از صاحبان کسب وکار در این شبکه نگران فعالیت خود هستند. جاویدنیا در این رابطه گفت: یک ساعت فیلترینگ میتواند ضربه های جبران ناپذیری به کسب و کار های مجازی در این شبکه بزند از همین رو دو ابلاغیه مبنی بر عدم فیلترینگ بدون اطلاع قبلی برای سرویس های کسب و کار در این شبکه ارسال شده. جاویدنیا در مصاحبه با برنامه تهران 20 گفت: حکم جدیدی برای فیلترینگ اینستاگرام صادر نشده. این شبکه های اجتماعی خارجی باید مجوز بگیرند و به قوانین ملتزم شوند و سرور های خود را به داخل کشور منتقل کنند. در غیر این صورت میتوان طبق همان مصوبه قبلی فیلترینگ را انجام داد.

راهکار های جایگزین فیلترینگ

همانطور که میدانید برخورد اولیه کاربران ایرانی در مواجهه با فیلترینگ استفاده از پروکسی است. گذشته از اثرات مخرب برخی از محتویات این شبکه ها، سوال اینجاست که آیا فراگیر شدن استفاده از فیلترشکن در بین کاربران فضای مجازی که قشر وسیعی از آنها کودکان و نوجوانان هستند به مراتب اثرات تخریبی بیشتری ندارند؟ در این رابطه نامه ای از سوی حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی، مبنی بر درخواست از شرکت های ارائه دهنده سرویس های اینترنتی برای فروش بسته های اینترنتی بدون امکان اتصال به شبکه اینستاگرام منتشر شده.

اثرات فیلترینگ بدون در نظر گرفتن زیرساخت ها

اگر نگاهی کلی به روند انجام فیلترینگ در ایران داشته باشیم، همانطور که در بالا بیان شد خواهیم دانست که بدون در نظر گرفتن زیر ساخت های مورد نیاز نتیجه کار تفاوت زیادی در اصل مطلب ایجاد نخواهد کرد. کوچکترین نتیجه مخرب این روند فراگیری استفاده از سیستم های پروکسی بین کاربران کم سن و سال این شبکه هاست. زیرساخت هایی مثل سرمایه گذاری بر روی پتانسیل های داخلی، ترویج فرهنگ استفاده صحیح از شبکه های اجتماعی و دادن حق انتخاب به کاربران فضای مجازی در کشور، میتوانند راهکار های بهتری برای کنترل و نظارت بر نوع محتوای کاربران این شبکه ها باشد.

نظر شما به عنوان استفاده کننده از این شبکه های اجتماعی چیست؟ نظر خود را در کامنت بیان کنید!

دیدگاه کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *